Historia marki TAG Heuer

Zaawansowane technologie, najwyższej klasy komponenty oraz jedyne w swoim rodzaju, sportowe zegarki – tak w jednym zdaniu można określić filozofię marki Tag Heuer. Ta szwajcarska firma, za sprawą najnowocześniejszych rozwiązań i wieloletniego doświadczenia w branży zegarmistrzowskiej, osiąga praktycznie wszystko, co jest możliwe do osiągnięcia w zakresie wydajności, precyzji i niezawodności. Ogromny dorobek przedsiębiorstwa to w głównej mierze zasługa jego założyciela, Edouarda Heuera.

Hauer i rewolucyjny system nakręcania zegarków

Początki firmy Tag Heuer sięgają 1860 roku, kiedy w niewielkiej miejscowości w St-Imier, położonej w szwajcarskim regionie Jura, Edouard Heuer powołuje do życia nieduży zakład zegarmistrzowski. W momencie, gdy rozpoczynał swoją działalność, czasomierze były nakręcane za pomocą kluczyka, ale jego nowatorski wynalazek już na zawsze zmienił bieg historii zegarków. Po wielu latach sumiennej pracy, Heuer wynalazł i opatentował specjalny system, umożliwiający nakręcanie zegarka za pomocą wałka, czyli koronki. Dzięki temu osiągnięciu, założyciel firmy, której pierwotna nazwa brzmiała po prostu Hauer, zaczął być postrzegany jako jedna z najważniejszych osób w branży.

W 1886 roku Eduard Heuer skonstruował innowacyjny chronograf kieszonkowy, a rok później zaprojektował przestawny zębnik, który na chwilę obecną stanowi jeden z najistotniejszych elementów stosowanych w mechanizmach chronografów. Pasmo rewolucyjnych odkryć zaowocowało wyróżnieniem i otrzymaniem srebrnego medalu dla zegarków skonstruowanych przez Heuera podczas Światowej Wystawy w Paryżu odbywającej się w 1890 roku.

Micrograph – pierwszy na świecie precyzyjny przyrząd pomiarowy

Po śmierci Edouarda Heuera (1892), firmę przejęli jego synowie, Jules-Edouard i Charles-Auguste. Nie chcieli oni poprzestać na opracowanych do tej pory rozwiązaniach, a ich celem było stworzenie nowoczesnych, dokładnych urządzeń do pomiaru czasu. W 1911 roku udało im się opatentować 12-godzinny stoper o nazwie „Time of Trip”, który wyróżniał się tym, iż dawał możliwość montażu na tablicach przyrządów w samolotach oraz samochodach. Urządzenie to, poza czasem, wskazywało także długość trwania podróży, dzięki czemu stało się powszechnie wykorzystywane w wielu aeroklubach.

W 1916 roku z kolei powstał pierwszy na świecie stoper o nazwie „Micrograph”, zdolny do odmierzania czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. To nowatorskie rozwiązanie po raz kolejny zrewolucjonizowało przemysł zegarmistrzowski i jednocześnie zapewniło firmie przepustkę do oficjalnego odmierzania czasu podczas igrzysk olimpijskich w Antwerpii (1920), Paryżu (1924) oraz Amsterdamie (1928).

Zegarki z funkcją chronografu i ze wskazaniami faz księżyca

Na początku lat pięćdziesiątych, firma produkowała kultowe zegarki z funkcją chronografu, 5-minutową opcją odliczania wstecznego, wskazaniami przypływów i odpływów oraz ze wskazaniami faz księżyca. Jedną z najbardziej znanych serii z tego okresu była linia luksusowych zegarków męskich „Seafarer” dla żeglarzy. Na jego bazie później opracowano modele „Twin-Time”, które posiadały możliwość jednoczesnego wskazywania czasu dla dwóch stref.

Całkowite przejęcie firmy przez spółkę TAG

W 1985 roku, firma dotychczas działająca pod nazwą Hauer, zostaje całkowicie przejęta przez spółkę TAG (Techniques d’Avant Garde). Na ten rok datuje się oficjalną zmianę nazwy na Tag Heuer, pod którą marka tworzy luksusowe zegarki męskie i damskie po dziś dzień.

Od lat osiemdziesiątych firma Tag Heuer współpracuje z teamem McLaren Mercedes i jest odpowiedzialna za pomiar czasu bolidów Ferrari startujących w Formule1. Po wielu latach sukcesów, władze przedsiębiorstwa zadecydowały o wznowieniu badań i poszukiwaniu kolejnych nowatorskich rozwiązań, czego efektem stał się zaprezentowany w 2003 roku luksusowy zegarek męski „Micrograph”. Był to pierwszy naręczny czasomierz szwajcarskiej produkcji, który odmierzał czas z dokładnością do 1/1000 sekundy. Zegarek ten zdobył wyróżnienie „Prix du Design”, podczas wystawy Grand Prix d’Horlogerie organizowanej w Genewie.

W 2005 roku, do grona precyzyjnych i niezawodnych zegarków Tag Heuer dołączył model o nazwie „Calibre 360 Concept Chronograph”. Był to naręczny chronograf mechaniczny, odmierzający czas z precyzją do 1/100 sekundy, w którym balans funkcjonuje z częstotliwością 360 000 wahnięć na godzinę. W 2006 roku, czasomierz ten został okrzyknięty mianem najlepszego zegarka sportowego na świecie.

Wyjątkowe zegarki o niezawodnej precyzji działania

W 2011 roku firma po raz kolejny zaskoczyła swoich klientów, proponując im model „Carrera Mikrograph 1/100th Second”, wyposażony w stoper odmierzający czas z dokładnością do 1/100 sekundy. Przedsiębiorstwo wciąż prowadzi badania nad coraz to nowszymi urządzeniami pomiarowymi, umożliwiającymi błyskawiczne odczytywanie minut, sekund oraz 1/1000 sekundy.

Aktualnie, marka Tag Heuer stanowi jedną z największych i najbardziej pożądanych firm w branży ekskluzywnych czasomierzy. Ambasadorem marki jest Steve McQueen, tenisistka Maria Szarapowa, kierowca Formuły 1 Alain Prost i Jenson Button, a także gwiazdy nowego pokolenia. Luksusowe męskie i damskie zegarki Tag Heuer pojawiają się na nadgarstkach największych znakomitości ze świata sportu i kina.

 

Zobacz więcej: