Historia marki Omega

Omega to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek zegarków na całym świecie – szacuje się, że jej czasomierze są znane aż przez 70% populacji. Firma, należąca dzisiaj do prężnie działającego koncernu Swatch Group, posiada swoją siedzibę w Biel, w Szwajcarii. Jej początki sięgają 1848 roku, gdy w szwajcarskim miasteczku La Chaux-de-Fonds, niespełna 23-letni Louis Brandt założył przedsiębiorstwo specjalizujące się w składaniu kieszonkowych czasomierzy z elementów dostarczonych przez lokalnych rzemieślników.

Fundamenty sukcesu

Pomimo dość skromnego startu, zakład zegarmistrzowski zainicjowany przez Louisa Brandta, zaczął stosunkowo szybko odnosić sukcesy, najpierw na rynku krajowym, a następnie międzynarodowym. Pierwsze zegarki Omega były nakręcane kluczykiem i składane ręcznie, a ich dostawcą najczęściej był sam właściciel. Po śmierci, prowadzeniem firmy zajęli się jego dwaj synowie, Cesar i Louis-Paul, którzy zdecydowali się zastąpić produkcję ręczną montażem. W ten sposób szybko przejęli kontrolę nad całym procesem wytwarzania czasomierzy, a niedługo później przenieśli siedzibę przedsiębiorstwa na drugie piętro fabryki w Biennie, miasteczku posiadającym znacznie lepsze zaplecze robotnicze i bardziej regularne połączenia transportowe.

Rozpoczęcie produkcji seryjnej okazało się być bardzo dobrą decyzją, gdyż przyczyniło się do osiągnięcia pierwszego poważnego sukcesu firmy. Pierwszymi modelami zegarków, jakie pojawiły się na rynku, były: „Labrador” oraz „Gurzelen” (były to jednocześnie pierwsze modele produkowane na skalę masową). Nieco później dołączył do nich „Omega Kaliber 1894”, zaprojektowany przez Francoisco Chevillata. Model ten bardzo szybko stał się niezwykle pożądanym czasomierzem w całej Szwajcarii. W tym samym czasie, za sprawą coraz większego zainteresowania produktami, właściciele firmy zdecydowali się nadać jej oficjalnie nazwę Omega, pod którą marka funkcjonuje po dziś dzień.

Fuzja i pionierskie innowacje

W 1903 roku zmarli bracia Cesar i Louis-Paul, pozostawiając prężnie prosperujące, jak na owe czasy, przedsiębiorstwo, zatrudniające blisko osiemset osób i produkujące rocznie ponad dwieście tysięcy egzemplarzy czasomierzy. Spółkę przejęli ich czterej synowie, z których najstarszy miał 23 lata. Pomimo młodego wieku, udało mu się rozbudować firmę. Kłopoty ekonomiczne, związane z wybuchem I wojny światowej, spowodowały, że przedsiębiorstwo najpierw weszło w fuzję ze szwajcarskim Tissot, a później weszło do grupy SSIH w Genewie.

Pionierskie innowacje, zarówno w dziedzinie wzornictwa, jak i technologii, od samego początku stanowiły jeden z największych atutów firmy Omega. Zapewne niewiele osób wie, że już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przedsiębiorstwo zaprezentowało pierwszy zegarek z minutowym repetierem, który dźwiękiem informował o upływających minutach i kwadransach. Niedługo później, gdyż w 1900 roku, precyzyjny zegarek kieszonkowy „Geek Temple” otrzymał nagrodę Grand Prix podczas Światowej Wystawy w Paryżu.

Specjalnie przystosowane luksusowe zegarki męskie i damskie Omega odniosły łącznie ponad dziewięćdziesiąt zwycięstw w konkursach dokładności i precyzji, organizowanych między innymi w Londynie oraz Genewie. Wszystkie te osiągnięcia i niekończące się pasmo sukcesów spowodowały, że firma Omega reprezentowała z dumą cały szwajcarski przemysł zegarmistrzowski w trakcie Światowej Wystawy, odbywającej się w 1939 roku w Nowym Jorku.

Czasomierze do zadań specjalnych

Omega, znajdująca się w grupie SSIH, od 1955 roku kontynuowała swój wzrost, produkując coraz to nowocześniejsze modele czasomierzy. W roku 1957 na rynku pojawił się zegarek „Seamaster 300”, posiadający specjalny obrotowy pierścień, natomiast lata 1969-1970 należały bezapelacyjnie do modelu „Speedmaster Professional”. Był on nazywany potocznie „Moonwatch”, ponieważ był pierwszym czasomierzem, który wziął udział w misji kosmicznej. 20 lipca 1969 roku, pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i amerykański astronauta, Buzz Aldrin, wylądował na księżycu posiadając na nadgarstku właśnie ten model zegarka. Jako ciekawostkę można dodać, że zegarki Omega z serii „Speedmaster Professional”, po przejściu certyfikacji w 1972 i 1978, brały również udział w misjach wahadłowych.

Niezawodność i precyzja pod każdym względem

Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, przedsiębiorstwo Omega zaprezentowało najbardziej skomplikowany zegarek tablicowy na świecie, znany pod nazwą „Rose des Temps”. Czasomierz został wyposażony w trzydzieści różnych funkcji, składał się z dziewięciu tysięcy elementów i był w stanie funkcjonować przez dziesięć tysięcy godzin. Co ciekawe, był on równocześnie zaawansowany pod względem technicznym i wykonany niezwykle artystycznie, z ogromną dbałością o najmniejsze detale.

Firma Omega na przestrzeni lat stała się bezsprzecznie niepodważalnym numerem jeden w tworzeniu precyzyjnych i niezawodnych zegarków. Receptą na sukces według marki są pionierskie rozwiązania oraz najwyższej jakości komponenty, a projektanci marki bez obaw podejmują najtrudniejsze wyzwania. Wszystko to sprawia, że luksusowe damskie i męskie zegarki sygnowane logo Omega, nie bez powodu są określane mianem „czasomierzy trzeciego tysiąclecia”.

Zobacz więcej: