Historia marki Maurice Lacroix

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm działających w branży zegarmistrzowskiej jest francuskie przedsiębiorstwo Maurice Lacroix, produkujące luksusowe zegarki męskie i damskie od lat sześćdziesiątych XX wieku. Czasomierze tej marki nieustannie wzbudzają podziw, inspirują i zachwycają użytkowników na całym świecie, łącząc nowatorskie technologie i to, co najlepsze ze sztuki szwajcarskiego rzemiosła. Funkcjonalność oraz ekskluzywny design czasomierzy jest każdorazowo dostosowywany do zmieniających się trendów.

Wszystko zaczęło się od warsztatów montażowych

Chociaż prezentacja pierwszego modelu zegarka Maurice Lacroix miała miejsce w 1975 roku, to początki firmy sięgają 1961 roku. To właśnie wtedy zostały założone warsztaty montażowe w Saignelégier przez Desco von Schulthess Holding AG, a ich celem była produkcja dla wielu zleceniodawców.

Manufaktura Maurice Lacroix od początku postawiła sobie jasny cel, zamierzając łączyć innowacyjne technologie z osiągnięciami tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej, produkując w ten sposób wyjątkowe zegarki dla kobiet i mężczyzn. Filozofia firmy jest skoncentrowana głównie wokół poszukiwania nowych rozwiązań w dziedzinach, w których pozornie, jak mogłoby się wydawać, wszystko zostało już wynalezione i odkryte.

Tuż po zaprezentowaniu pierwszego modelu czasomierzu w Austrii, w 1976 roku marka Maurice Lacroix wkroczyła na rynek hiszpański. Cztery lata później, praktycznie jednocześnie rozpoczęła własną dystrybucję na terenie Niemiec i pojawiła się na rynku australijskim.

Rozwój międzynarodowej sieci dystrybucji

Na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku przypada rozwój międzynarodowej sieci dystrybucji - marka Maurice Lacroix pojawia się kolejno w takich krajach, jak Szwajcaria (1983), Holandia (1986) oraz Wielka Brytania (1987). Pasmo niekończących się sukcesów spowodowało, że Władzie firmy zadecydowały o zakupie własnej fabryki w Saignelégier. Nieustanne inwestowanie w rozwój nowych technologii i rozwiązań sprawiły, że przedsiębiorstwo bardzo szybko zostało uznane za jedno z najnowocześniejszych w branży zegarmistrzowskiej.

Lata dziewięćdziesiąte to okres, kiedy tworzone przez markę Maurice Lacroix zegarki zaczęły pojawiać się także na Dalekim Wschodzie. Sklepy, w których można było nabyć te innowacyjne czasomierze, powstały między innymi w regionie Południowego Pacyfiku (w Japonii, Hong Kongu, Tajlandii, Malezji oraz Singapurze). W 1995 roku otworzono fabrykę Maurice Lacroix w USA.

Prawdziwa, ekskluzywna manufaktura zegarków

Dzięki pierwszemu opracowanemu we własnej manufakturze mechanizmowi oraz produkcji najwyższej jakości komponentów, w 2006 roku władze marki Maurice Lacroix wykonują ostatni krok w kierunku zostania prawdziwą, ekskluzywną manufakturą czasomierzy. Wszystkie produkowane zegarki tej firmy nawiązują do najlepszych zegarmistrzowskich tradycji, łącząc w sobie nowoczesny design, precyzję i niezawodność.

W 2008 roku przedsiębiorstwo zaprezentowało pierwszy mechaniczny zegarek z pamięcią, który uzyskał nazwę „Mémoire 1”. Czasomierz ten został wykonany w ściśle limitowanej edycji dwudziestu sztuk i wyposażony w najbardziej skomplikowany mechanizm z trzema wskazówkami. Wybitni zegarmistrzowie skonstruowali go w ten sposób, że pozwala on na równoczesny pomiar czasu bieżącego oraz krótkich odcinków czasowych, dzięki wbudowanej funkcji stopera. Co więcej, luksusowy męski zegarek Maurice Lacroix „Mémoire 1” posiada również pamięć mechaniczną, dzięki której można mierzyć czas chwilowy, nie tracąc czasu rzeczywistego. Tuż po prezentacji tego modelu czasomierza na targach w Bazylei w 2008 roku, został mu przyznany tytuł "Goldene Unruh" za najbardziej nowatorskie rozwiązanie technologiczne.

Czasomierze nawiązujące do tradycji zegarmistrzowskiego rzemiosła

Luksusowe męskie i damskie zegarki tej firmy są znane i doceniane na całym świecie, a do tych, które zdobyły największą popularność i uznanie należą kolekcje:

  • „Miros”, linia czasomierzy z charakterem, odznaczająca się najwyższą dbałością wykonania oraz wysokimi walorami estetycznymi.
  • „Pontos”, seria zegarków nawiązujących do największych osiągnięć zegarmistrzowskiej tradycji, słynąca z niezwykłej precyzji i niezawodności.
  • „Masterpiece”, kolekcja stanowiąca idealną syntezę Maurice Lacroix i sztuki know-how, która została zakotwiczona w miejskim, dynamicznym i eleganckim XXI wieku.
  • „Les Classiques”, inspirowana ponadczasowym wzornictwem oraz luksusowym designem, charakterystycznym dla szwajcarskiego zegarmistrzostwa w stylu ART.

Począwszy od lat sześćdziesiątych, firma nie ustaje w inwestowaniu w tworzenie, projektowanie oraz produkcję własnych, najwyższej jakości mechanizmów, proponując dzięki temu luksusowe męskie i damskie zegarki sygnowane logo Maurice Lacroix najbardziej wymagającym użytkownikom i prawdziwym pasjonatom sztuki zegarmistrzowskiej. Manufaktura regularnie, raz do roku, przedstawia opatentowane rozwiązania technologiczne, uzupełnione nowoczesnym wzornictwem. To właśnie dzięki takim przedsiębiorstwom, jak Maurice Lacroix, Szwajcaria może być śmiało określana mianem państwa skupiającego najwybitniejszych mistrzów zegarmistrzostwa.

Zobacz więcej: