Historia marki IWC

International Watch Company (IWC) to producent najwyższej klasy szwajcarskich zegarków dla kobiet i mężczyzn. Inicjatorem przedsiębiorstwa jest amerykański biznesmen Florentine Ariosto Jones, który nabyte w Stanach Zjednoczonych doświadczenie postanowił połączyć z kunsztem szwajcarskiej precyzji, otwierając manufakturę zegarmistrzowską w Schaffhausen, niewielkim pasterskim miasteczku w Szwajcarii. Biznesmen dość długo szukał wspólników, aż trafił na Johanna Heinricha Mosera, który był nie tylko zegarmistrzem, ale także konstruktorem elektrowni wodnej na Renie. Zaoferował on właścicielowi warsztatu tani prąd, za sprawą którego można było wprawić w ruch maszyny umożliwiające rozpoczęcie masowej produkcji czasomierzy.

Rewolucyjny system Pallweber

Od początku działalności na rynku, firma IWC produkuje głównie zegarki mechaniczne, naręczne oraz kieszonkowe. Manufaktura powstała w 1868 roku, a zatrudnieni w niej pracownicy mieli za zadanie tworzenie czasomierzy przeciętnej jakości w przystępnych cenach. Nazwa zakładu, co może nieco dziwić, miała angielski wydźwięk, ale była ona w głównej mierze związana z założeniem firmy, która produkowane zegarki z logo IWC chciała eksportować do Stanów Zjednoczonych.

Produkcja w manufakturze była podzielona. Na terenie Szwajcarii przygotowywano werki, natomiast później wysyłano je do Stanów Zjednoczonych, gdzie były oprawiane. Po kilku latach dobrego prosperowania firma napotkała pierwsze kłopoty. Były one związane z faktem obowiązywania nowych przepisów wprowadzonych przez amerykański rząd, zgodnie z którymi znacząco wzrosły opłaty celne na towary pochodzenia europejskiego. W 1876 roku firmę IWC przejął bank i Amerykanin Frederick F. Seeland, który zmienił dotychczasową jej politykę. Od tego momentu głównym celem manufaktury stała się produkcja luksusowych zegarków męskich i damskich, charakteryzujących się najwyższą jakością.

Ważnym osiągnięciem dla marki IWC było opracowanie rewolucyjnego systemu Pallweber w 1885 roku (jest on tak określany od nazwiska austriackiego wynalazcy), a polegał na wskazywaniu godzin oraz minut w sposób digitalny, za pomocą obrotowych tarcz. W czasomierzu o tej konstrukcji jedynie sekundowa wskazówka pokazywała upływ czasu w tradycyjny sposób. Od tego czasu International Watch Company notuje nieprzerwany rozwój i niesłabnącą popularność, podbijając serca entuzjastów mechaniki precyzyjnej od Nowego Jorku, przez Paryż, aż po Sankt Petersburg i Pekin.

Prace nad szwajcarskim mechanizmem kwarcowym

Lata trzydzieste i czterdzieste XX wieku to czas, kiedy manufaktura IWC wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań w sztuce zegarmistrzostwa. W tym okresie konstruktorzy zatrudniani przez fabrykę pracowali nad opracowaniem specjalnego zegarka przeznaczonego dla pilotów. Działania nad czasomierzem zakończyły się sukcesem. Zaprezentowany niedługo później model nosił nazwę „Mark IX” i posiadał kaliber „83”, który zabezpieczała podwójna stalowa koperta odpowiedzialna za tłumienie wibracji oraz regulowanie różnic pola magnetycznego i temperatury.

Pod koniec lat sześćdziesiątych manufaktura International Watch Company z Schaffhausen wraz z kilkoma innymi fabrykami zdecydowała się rozpocząć prace nad pierwszym szwajcarskim mechanizmem kwarcowym. Miał on stanowić odpowiedź na próby wprowadzenia tanich czasomierzy produkowanych przez japońskie koncerny. W ten sposób narodził się mechanizm Beta 21, który po raz pierwszy zastosowano w 1969 roku w nowej kolekcji zegarków IWC o nazwie „Da Vinci”. Jednak po krótkotrwałym okresie produkcji tego typu czasomierzy, marka decyduje się powrócić do korzeni, czyli do wytwarzania najwyższej klasy mechanicznych czasomierzy, upatrując w tym swoją przyszłość.

Pierwszy zegarek wykonany z tytanu

Wieloletnie doświadczenie w branży zegarmistrzowskiej, a także nowy system udoskonalający proces produkcji spowodowały, że w 1980 roku IWC, jako pierwsza na świecie, zaprezentowała luksusowy zegarek męski stworzony z tytanu. Przełomową datą dla manufaktury International Watch Company jest także rok 1985, kiedy na rynku pojawia się słynny model „Da Vinci” z mechanizmem wiecznego kalendarza. Kilkanaście miesięcy później, oferta producenta zostaje rozszerzona o jedyny na świecie czasomierz w kopercie ceramicznej.

Czasomierze wyróżniające się stosowaniem komplikacji

Luksusowe zegarki męskie i damskie IWC wyróżniają się nie tylko klasyczną linią czy specyficznym designem, ale także stosowaniem komplikacji, czyli różnego rodzaju dodatkowych modułów mechanizmów zegarkowych (takich, jak np. moduły dodatkowych wskazań, sygnalizacji, możliwości realizowania dodatkowych funkcji, itp.). W wielu modelach tej marki zostały zastosowane zaawansowane moduły techniczne, takie jak repetycja, fazy księżyca, wieczny kalendarz czy rezerwa chodu.

Współcześnie, praktycznie każda prezentowana rodzina zegarków IWC w mniejszym lub większym stopniu odnosi się do ponad 150-letniej tradycji marki. Firma nieustannie zaskakuje innowacjami, za sprawą których znajduje się w ścisłej czołówce piramidy najwyższej jakości i prestiżu, a zegarki IWC są noszone przez wiele osobistości na całym świecie.

Zobacz więcej: